εικόνα Viber 2023 10 28 14 56 54 084
Ανακοινώσεις Γενικά Εκδηλώσεις Πολιτιστικές

Εορταστικές εκδηλώσεις 28ης Οκτωβρίου 2023

Το Γενικό Λύκειο Καλλονής τίμησε την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου.

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες μας κατέθεσαν στεφάνι  στο Ηρώο της αυλής του Μητροπολιτικού Ναού Αγ. Ιωάννη Καλλονής. Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκαν οι εορταστικές εκδηλώσεις στο σχολείο μας και αποδόθηκαν τα αριστεία και τα βραβεία προόδου στους αριστούχους μαθητές μας. Ακολούθησαν εκδηλώσεις από τις σχολικές τάξεις με ομιλίες, μουσικές και προβολές ντοκιμαντέρ – παρουσιάσεων για να  τιμήσουμε το μεγάλο ΟΧΙ στο φασισμό και την ανεκτίμητη θυσία των προγόνων μας που αγωνίστηκαν για την ελευθερία της πατρίδας μας.

Το Σάββατο 28 Οκτωβρίου οι μαθητές/τριες του σχολείου μας συμμετείχαν στην επιμνημόσυνη Δέηση στον Μητροπολιτικό Ναό του Αγ. Ιωάννη Καλλονής και στην μαθητική παρέλαση στην πόλη της Καλλονής.